Grupy obiektów:Beskid Śląski

Schronisko PTTK Skrzyczne

Data powstania obiektu: 1933 r.
Opis

Schronisko PTTK Skrzyczne to górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w Beskidzie Śląskim, tuż pod szczytem Skrzycznego, położone na wysokości 1250 m n.p.m. w paśmie Baraniej Góry. Do schroniska PTTK Skrzyczne można dotrzeć wyciągiem krzesełkowym (schronisko znajduje się w odległości 200 m od górnej stacji kolejki). Pieszo ze Szczyrku można dotrzeć szlakami niebieskim, zielonym i czerwonym – czas ok. 2h. Szlak z Białego Krzyża (z Przełęczy Salmopolskiej) przez Malinowską Skałę – ok 2,5h . Od Ostrego z Doliny Zimnika (Lipowa) niebieskim szlakiem – ok. 2h. Drogami z Salmopolu oraz z Ostrego można dojechać również rowerem.

Do dyspozycji turystów jest:

  • świetlica
  • przechowalnia bagażu

Informacje dodatkowe:

  • zniżki dla grup zorganizowanych
  • zwierzęta domowe mile widziane
  • możliwość rozbicia namiotu przy schronisku

Wyposażenie:

  • Gastronomia: jadalnia, bufet
  • Sanitariaty: WC, umywalki, prysznice
  • Sanitariaty są: ogólnie dostępne w tym samym budynku, w pokojach

Zarządca: Schroniska i Hotele PTTK "Karpaty" Sp. z o.o. w Nowym Sączu

Warunki pobytu

Obecnie schronisko dysponuje 29 miejscami noclegowymi, trzema salami jadalnymi oraz bufetem na tarasie widokowym (tylko w sezonie letnim).

Źródło: pttk.pl / wikipedia.pl

Historia

Około 1930 Rudolf Urbanke zakupił od mieszkańców Lipowej parcelę na szczytowej polanie Skrzycznego i wybudował na niej drewniane schronisko w 1933 roku. Miało ono 30 miejsc noclegowych. Zimą było odwiedzane głównie przez bielskich Niemców, którzy jeździli tu na nartach. Piętrowy budynek nie pasował jednak swą architekturą do otoczenia. W połowie lat 30. XX wieku obiekt spłonął. Po pożarze właściciel przystąpił do budowy nowego, większego schroniska.

W czasie II wojny światowej schronisko zostało zajęte przez wojska niemieckie. Właściciel, będący Niemcem, mógł jednak nadal prowadzić działalność, z czego korzystało wielu narciarzy aż do 1944. Kiedy Urbanke został powołany do armii niemieckiej, obiekt prowadziła jego żona. W zimie 1945 przez kilka tygodni znajdował się on praktycznie na linii frontu.

Budynek przetrwał wojnę, ale został w poważnym stopniu zniszczony, a jego wyposażenie rozkradzione. W 1946 schronisko jako mienie poniemieckie przejął bielski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, jednak obciążony kosztami odbudowy wielu innych schronisk nie dysponował on funduszami potrzebnymi do jego remontu. Budynek stał opuszczony i zagrożony zupełnym zniszczeniem. Dopiero w 1946 roku obiekt został przejęty przez Oddział Górnośląski PTT, który przeprowadził pierwszy, niezbędny remont. W schronisku powstał bufet turystyczny, jadalnia oraz sala noclegowa. Po remoncie schronisko uroczyście otwarto w czerwcu 1950. Od końca 1950 schronisko znajduje się w gestii Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Zakończenie budowy w 1958 kolei krzesełkowej „Skrzyczne” ze Szczyrku, znacznie zwiększyło nasilenie ruchu turystycznego w obiekcie. Dzięki temu również 31 grudnia 1960 do schroniska doprowadzono energię elektryczną. Liczba miejsc noclegowych w następnych latach wahała się w granicach 40–50.

Jesienią 1998 roku przystąpiono do remontu generalnego i modernizacji schroniska. Budynek został pokryty nowym, spadzistym dachem, pod którym uzyskano użytkowe poddasze. Poszerzono parter, od strony wejścia dobudowano zadaszenie, a z boku taras. Zdecydowanie podniesiony został standard wyposażenia pokoi (węzły sanitarne) kosztem zmniejszenia liczby miejsc noclegowych.

Źródło: wikipedia.pl

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne przebiegające przy Schronisku PTTK Skrzyczne:

  • szlak turystyczny zielony Szczyrk Centrum – Skrzyczne – Małe Skrzyczne – Malinowska Skała – Barania Góra;
  • szlak turystyczny niebieski Szczyrk Górny – Hala Jaworzyna – Skrzyczne – Ostre;
  • szlak turystyczny czerwony Buczkowice – Lanckorona – węzeł szlaków szlak turystyczny zielony i szlak turystyczny niebieski pod Skrzycznem.
Literatura

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Zaktualizowano 3 dni temu

Inne obiekty znajdujące się w:
Beskid Śląski

Dane teleadresowe

43-370 Szczyrk
place
49.684382, 19.032108Skopiowano do schowka
N49º41'3.775", E19º1'55.589"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Noclegi
Miejsce/obiekt oferujący możliwość noclegu.
Restauracja
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje restauracja, pizzeria itp.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Beskid Śląski

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.