Grupy obiektów:Beskid Śląski

Schronisko górskie „Dębowiec” w Bielsku-Białej

Schronisko górskie „Dębowiec” w Bielsku-Białej - schronisko pttk debowiec tyl
Schronisko górskie „Dębowiec” w Bielsku-Białej - schronisko pod debowcem
Schronisko górskie „Dębowiec” w Bielsku-Białej - schronisko pttk debowiec
Historyczna nazwa: Schronisko turystyczne na Dębowcu
Data powstania obiektu: 1895 r.
Opis
Schronisko oferuje tor saneczkowy, wyciąg narciarski o długości 410 m oraz oświetlony tor narciarski.

Turyści przyjeżdżający do Bielska- Białej  mają możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu. Gospodarze obiektu oferują pokoje z dostępem do kuchni. Goście przyjeżdżający do Schroniska  mogą korzystać z bogatej oferty turystycznej.

Zimą obiekt do dyspozycji Gości oddaje wyciąg narciarski. Stok idealnie nadaje się dla początkujących narciarzy i snowboardzistów. Trasy są łatwe i oświetlane. Na ciepły posiłek można się udać do pobliskiego bufetu.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Prawdopodobnie w I połowie XIX wieku na górnym skraju polany zarząd lasów księcia Sułkowskiego wzniósł solidną, modrzewiową gajówkę, którą w 1895 przejęło niemieckie towarzystwo turystyczne Beskidenverein z Bielska. Początkowo obiekt służył jednak jako restauracja Baumgärtel (Zakątek Leśny), funkcję schroniska zaczęło pełnić później.

W okresie II wojny światowej gospodarzem schroniska był A. Kubitza. Po wojnie zaniedbane i splądrowane schronisko wykorzystywał Związek Harcerstwa Polskiego. W 1954 Dyrekcja Lasów Państwowych przekazała schronisko oddziałowi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Bielsku-Białęj. Po przeprowadzeniu remontu, w 1955 wybudowano obok schroniska domki campingowe, w których urządzono 30 miejsc noclegowych. Przez wiele lat rozpoczynały się tu turnusy wędrownych wczasów turystycznych, organizowanych przez PTTK w Beskidach. W kolejnych latach stare domki wymieniono na nowe, obszerniejsze o 2 pomieszczeniach. Gospodarzami schroniska PTTK byli kolejno: Wiesław Szafrański, Jan Bieroński, Jerzy Sikora oraz Barbara i Andrzej Kamieńscy.

Od 1992 w obiekcie funkcjonował ośrodek campingowy i gastronomiczny. Zlikwidowano zużyte domki campingowe, a budynek wyremontowano. W 2002 budynek wydzierżawiała rodzina Kucharskich („Kedan” s.c.), która poddała go kolejnemu generalnemu remontowi, w trakcie którego całkowicie zmodernizowano wnętrza, odrestaurowano przeszkloną werandę, zbudowano ekologiczną oczyszczalnię ścieków i przeniesiono toalety do wnętrza budynku. Pod koniec 2012 rozpoczęła się kolejna modernizacja schroniska – do tej pory w części sal jadalnych posadzkę wyłożono kamieniem, podobną podłogę zaplanowano dla sali kominkowej oraz werandy, przebudowie ma ulec również kuchnia, a zewnętrzna elewacja zostanie w przeciągu dwóch najbliższych lat odrestaurowana.

Źródło: wikipedia.pl

Literatura

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Zaktualizowano 24 dni temu

Inne obiekty znajdujące się w:
Beskid Śląski

Dane teleadresowe

Skalna 90
43-309 Bielsko-Biała
place
49.780176, 19.019342Skopiowano do schowka
N49º46'48.634", E19º1'9.631"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Noclegi
Miejsce/obiekt oferujący możliwość noclegu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Beskid Śląski

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.