Schronisko PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej
A-1396/M z 12.12.2019
Schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej położone jest w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej na Hali Gąsienicowej w Tatrach Zachodnich na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, na wysokości 1500 m n.p.m. Budynek jest własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i posiada obecnie 110 miejsc noclegowych w pokojach od 2- do 6-osobowych oraz w pokojach 10-osobowych. Na terenie schroniska znajduje się dyżurka TOPR, a z okolic schroniska roztacza się wspaniała panorama Tatr z widokami na Kościelec i Świnicę.
Głównym orędownikiem powstania górskiego schroniska w tej części Tatr był Stanisław Osiecki – prezes Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Wicemarszałek Sejmu. Schronisko budowali żołnierze Wojska Polskiego, logistycznie było to nie lada wyzwanie. Otwarte zostało w 1925 roku w obecności prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Stanisława Wojciechowskiego oraz legendarnego twórcy TOPR, narciarza i taternika – gen. Mariusza Zaruskiego, działaczy turystycznych, narciarzy i taterników (na Halę Gąsienicową przybyło ponad 1000 osób). Bliskość Kasprowego Wierchu ściągała tutaj zawsze wielu narciarzy, a sama Hala Gąsienicowa artystów — poetów, pisarzy, malarzy i kompozytorów. Rejon ten uchodzi za kolebkę taternictwa polskiego.
Źródło: wikipedia.pl
Schronisko „Murowaniec” powstało w latach 1921–1925 głównie staraniem Stanisława Osieckiego, prezesa Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i wicemarszałka Sejmu (tablica pamiątkowa z 1969 roku). Pierwsze szkice budowli „z dużych głazów nieobrabianych na zewnątrz” nakreślił wiosną 1914 architekt Jan Witkiewicz Koszczyc. Autorami ostatecznego projektu byli Zdzisław Kalinowski i Karol Siciński.
Schronisko zostało zbudowane przez Wojsko Polskie. W budowę schroniska zostały zaangażowane następujące pododdziały WP:
- detaszowany pluton kompanii wysokogórskiej 3 pułku strzelców podhalańskich,
- detaszowana kompania 5 pułk saperów z Krakowa, która zbudowała drogę z Brzezin na Halę Gąsienicową o długości 1200 m i szerokości 2,5 m,
- detaszowany pluton 1 pułk saperów kolejowych z Krakowa, który zbudował kolejkę górską na Halę Gąsienicową dowożącą kamień i piasek do budowy schroniska,
- detaszowany pluton 1 pułku strzelców podhalańskich z Nowego Sącza, który budował schronisko.
Kamień węgielny pod budowę położono 24 lipca 1921. W niedzielę 12 lipca 1925 miało miejsce uroczyste poświęcenie oraz otwarcie schroniska, dokonane przez prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego w obecności między innymi marszałka Senatu Wojciecha Trąmpczyńskiego i generała Mariusza Zaruskiego.
W latach 1950–1951 dobudowano zachodnie skrzydło i przerobiono wnętrze, powiększając obiekt do obecnych rozmiarów.
W 1963 schronisko uległo częściowemu spaleniu. W następnym roku zostało odbudowane, ale bez słynnej sali na poddaszu zwanej „Trumną”.
Od 1983 kierownikiem schroniska jest Andrzej Kusion, ratownik GOPR i TOPR, który przeprowadził modernizację obiektu.
U wejścia do schroniska wisi tablica poświęcona pamięci Adama Asnyka, wmurowana w 1929 roku, a odsłonięta w 1930 roku. Projekt z 1927 roku przewidywał wkucie jej w jedną ze skał nad Morskim Okiem. 12 grudnia 2019 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego (nr rejestru A-1396/M).
W pobliżu schroniska na Hali Gąsienicowej znajduje się m.in. Centralny Ośrodek Szkolenia PZA „Betlejemka”.
Źródło: wikipedia.pl
Przy schronisku PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej znajduje się bardzo duży węzeł znakowanych szlaków turystycznych:
- szlak turystyczny niebieski – szlak niebieski z Kuźnic przez Boczań, Skupniów Upłaz i Przełęcz między Kopami do „Murowańca”, stąd dalej nad Czarny Staw Gąsienicowy i na Zawrat.
- Czas przejścia z Kuźnic do „Murowańca”: 2 h, ↓ 1:35 h
- Czas przejścia z „Murowańca” na Zawrat: 2:20 h, ↓ 1:50 h
- szlak turystyczny żółty szlak turystyczny niebieski – do Przełęczy między Kopami prowadzi też szlak żółty doliną Jaworzynką. Czas przejścia z Kuźnic do Murowańca tą drogą i dalej szlakiem niebieskim: 2 h (↓ 1:35 h)
- szlak turystyczny czarny – czarny do Drogi Oswalda Balzera w Brzezinach przez Psią Trawkę (6,4 km). Czas przejścia: ↓1:45 h, ↑ 2:15 h
- szlak turystyczny zielony – zielony do Wierchporońca przez Rówień Waksmundzką, Gęsią Szyję i Rusinową Polanę. Czas przejścia: 3:50 h, z powrotem 4:15 h
- szlak turystyczny żółty – żółty z Kasprowego Wierchu przez Gienkowe Mury i Roztokę Stawiańską do „Murowańca”, stąd doliną Pańszczycą na przełęcz Krzyżne.
- Czas przejścia z Kasprowego Wierchu do „Murowańca”: 1:05 h, ↑ 1:25 h
- Czas przejścia z „Murowańca” na Krzyżne: 2:45 h, ↓ 2:05 h
Schronisko „Murowaniec” jest wygodnym i popularnym punktem początkowym do przejścia – uważanego za najtrudniejszy – tatrzańskiego szlaku, Orlej Perci, na którą można wejść od przełęczy Krzyżne (żółty szlak) albo jednym z kilku odcinków łącznikowych od Czarnego Stawu Gąsienicowego do którego prowadzi niebieski szlak.
Źródło: wikipedia.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
Dolina Gąsienicowa
- Czarny Staw Gąsienicowy
- Hala Gąsienicowa
- Kolej krzesełkowa na Hali Gąsienicowej
- Schronisko PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej
- Zmarzły Staw Gąsienicowy
Inne obiekty znajdujące się w:
Tatry Zachodnie
- Ciemniak (2096 m n.p.m.)
- Czerwone Wierchy
- Dolina Białego
- Dolina Jaworzynki w Zakopanem
- Dolina Kościeliska
- Dolina ku Dziurze w Zakopanem
- Dolina Małego Szerokiego
- Dolina Małej Łąki
- Dolina Strążyska
- Droga pod Reglami w Kościelisku
- Giewont (1895 m n.p.m.)
- Grześ (1653 m n.p.m.)
- Jaskinia Mylna
- Jaskinia Obłazkowa
- Jaskinia Raptawicka
- Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków
- Jaskinia Wielka Śnieżna
- Jaskinie Pawlikowskiego
- Kalacka Kopa (1592 m n.p.m.)
- Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.)
- Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.)
- Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.)
- Krzesanica (2122 m n.p.m.)
- Małołączniak (2096 m n.p.m.)
- Nosal (1206 m n.p.m.)
- Sarnia Skała (1378 m n.p.m.)
- Schronisko PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej
- Schronisko PTTK na Hali Kondratowej (1333 m n.p.m.)
- Schronisko PTTK na Hali Ornak (1100 m n.p.m.)
- Smreczyński Staw
- Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.)
- Tatrzański Park Narodowy
- Wąwóz Kraków