Kamienica "Niemczówka" w Chęcinach

Aktualna funkcja: Centrum Informacji Turystycznej w Chęcinach
Data powstania obiektu: 1570 r.
Opis

Przykład kamienicy mieszczańskiej z pierwszej połowy XVII wieku; na tyle specyficznej i oryginalnej, że można mówi o typie „kamienicy chęcińskiej” ukształtowanej w XVII wieku. Niewątpliwie kamienica ta jest atrakcją miasta.

Zespół składa się z budynku głównego i otoczenia - podwórza. Budynek główny to parterowa kamienica, zabudowana w kształcie litery L, z elewacją frontową w pierzei ulicy. Jest ona podpiwniczona i obecnie z użytkowym poddaszem doświetlonym lukarnami. Poziom piwnic stanowią trzy zasklepione pomieszczenia z kamiennymi skromnymi portalami, dostęp do których prowadzi z sieni przejazdowej. Wejście główne z ulicy prowadzi do sklepionej sieni, w ścianach której znajdują się kamienne portale (m.in. z renesansowym kartuszem z datą pierwszej budowy) prowadzące do izb bocznych i do piwnicy. Dalej ku podwórzu znajduje się prawie kwadratowa sala („izba wielka”) ze starym sosrębem (z 1643 roku z nazwiskiem burmistrza) i oryginalnym, potrójnym oknem w ścianie południowej rozdzielonym filarami z nawiązującymi do toskańskich kolumnami. Poddasze mieszkalne powstało w XIX wieku z dostępem z klatki schodowej, umieszczonej w części południowej zachodniej kamienicy. Fasada frontowa jest czteroosiowa, na niskiej podmurówce, zwieńczona profilowanym gzymsem okapowym; wokół okien występują proste obramowania kamienne, a nad wrotami wejściowymi występuje współczesny kamienny kartusz. Znajdujące się w głębi podwórze, pierwotnie kończyło się na równoległej ulicy Jędrzejowskiej, na której funkcjonał warsztat rzemieślniczy. Obecnie jest znacznie zmniejszone, otoczone murem z siedziskami we wnękach i nakrytym dachówką, z dostępem do studni ocembrowanej kamieniem. Budynek murowany jest z miejscowego kamienia - łomu wapiennego z lokalnym użyciem cegły, w części pomieszczeń występują sklepienia, w części stropy płaskie; na drewnianej więźbie dachowej kryjącej poddasze występuje dach dwu i jednospadowy kryty gontem. Całość starannie odnowiona i dobrze utrzymana.

Dzięki dotacjom z Funduszy Unijnych udało się przeprowadzić remont generalny budynku, który pochłonął ponad 2,5 miliona złotych. W obiekcie znajduje się otwarte 26 października 2010 roku Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny. W "Niemczówce" odbywają się lekcje tematyczne, projekcje filmowe promujące Gminę i Miasto Chęciny, a także wystawy, koncerty. Kamienicę w ramach spotkań ze znanymi ludźmi odwiedzili m.in.: Artur Żmijewski, Piotr Polk, Magdalena Zawadzka, Tadeusz Chudecki i Krzysztof Globisz. W 2011 roku w jej wnętrzach kręcono odcinek pt. "Ogrodnik" serialu Ojciec Mateusz z Arturem Żmijewskim w roli głównej.
Od 2018 r. w  "Niemczówce" znajduje się również ciekawa wystawa. Przedstawia ona repliki uzbrojenia i ubioru, sięgające od XI do XVII wieku. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. wczesnopiastowskiego woja, średniowiecznego łucznika czy rycerza w pełnej zbroi z okresu bitwy pod Grunwaldem. Równie ciekawe są repliki uzbrojenia siedemnastowiecznych polskich kawalerzystów - pancernego i husarza! Poza militariami, w sieni przejazdowej, turysta obejrzeć może postaci kobiet i dzieci, wyposażonych w stroje z epoki. W niedługim czasie w Sali Mniejszej pojawi się także niezwykle ciekawa rekonstrukcja Zamku Królewskiego w Chęcinach, która przybliży obserwatorom czasy świetności tej wspaniałej twierdzy.
 
W zabytkowych podziemiach kamienicy "Niemczówka" zaaranżowana została wystawa reprodukcji zdjęć, z kręconego przez Jerzego Hoffmana w latach 60-tych XX w. filmu "Pan Wołodyjowski". Nie jest ona przypadkowa! Ekranizacji słynnego z Sienkiewiczowskiej Trylogii oblężenia Kamieńca Podolskiego dokonano właśnie w pobliżu średniowiecznego zamku chęcińskiego! Sala Wielka pełni także funkcję reprezentacyjnej sali ślubów cywilnych, gdzie Młode Pary w obliczu Urzędnika Stanu Cywilnego wypowiedzieć mogą słowa przysięgi małżeńskiej.

Źródło: zabytek.pl / cit.checiny.pl

Historia

Najstarszą częścią budynku jest to renesansowa kamienica wzniesiona w 1570 roku przez Walentego i Annę z Mniemczów Wrześniów. W latach 30. XVII wieku doszło do zasadniczej rozbudowy budynku przez jej nowego właściciela - burmistrza chęcińskiego Walentego Soboniewskiego, polegającej na dostawieniu od podwórza „izby wielkiej”. Wykształcony wtedy układ wnętrz jest typowy dla siedemnastowiecznych Chęcin; powtarza się w wielu domach mieszczańskich (zachowało się ich tu jeszcze około 20) - centralna sień przejazdowa prowadzi na podwórze, po jej bokach znajdują się dwie izby sklepione, obok ciemna kuchnia oraz obszerna świetlica od strony podwórza. Domy takie wyposażano w sklepione piwnice dostępne z sieni. Od XVIII wieku właścicielem domu była żydowska rodzina Najfeldów, którzy na tyłach posesji prowadzili piekarnię oraz kuźnię. Od 1945 roku budynek stanowi własność komunalną, w latach 50. XX wieku był w bardzo złym stanie technicznym. W początkach lat 70. XX wieku został przebudowany i wyremontowany - m.in. usunięto ściany działowe, nadbudowano półpiętro, pokryto dach gontem. W 2006 roku obiekt wraz z podwórzem został gruntownie odrestaurowany i zmodernizowany - dla celów obsługi ruchu turystycznego. Mieści się w nim teraz Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny.

Źródlo: zabytek.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Małogoska 20-22
26-060 Chęciny
place
50.800636, 20.460699Skopiowano do schowka
N50º48'2.29", E20º27'38.516"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.