Kopa (1378 m n.p.m.) w Karkonoszach
Kopa (1378 m n.p.m.), znana również w literaturze jako Czarna Kopa lub Mała Kopa (z języka niemieckiego Kleine Koppe), to jeden z charakterystycznych szczytów, jakimi mogą poszczycić się Karkonosze. Choć jej wysokość w starszych źródłach określana jest na około 1378 m n.p.m., to współczesne pomiary wskazują, że sam punkt pomiarowy zlokalizowany poniżej wierzchołka znajduje się na wysokości 1377,4 m n.p.m. Z tego powodu na większości nowych map i w przewodnikach turystycznych spotkamy się z wartością 1377 m n.p.m. Góra ta położona jest na wschodnim krańcu Śląskiego Grzbietu, stanowiąc ważny punkt orientacyjny dla turystów odwiedzających ten region.
Budowa geologiczna i położenie
Masyw Kopy zbudowany jest z granitu karkonoskiego, co jest typowe dla tej części Sudetów. Szczyt stanowi w rzeczywistości niewielką wyniosłość na rozległym płaskowyżu znanym jako Równia pod Śnieżką. Ze względu na swoje usytuowanie, jest doskonale widoczny z niższych partii gór oraz z Kotliny Jeleniogórskiej. Warto podkreślić, że cały ten obszar znajduje się pod ścisłą ochroną, jaką gwarantuje Karkonoski Park Narodowy. Z tego też względu na sam wierzchołek Kopy nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny, a wstęp na szczyt jest zabroniony. Ma to na celu ochronę cennej przyrody, w tym rzadkich gatunków roślin i torfowisk.
Turystyka i narciarstwo
Mimo braku wstępu na sam szczyt, Kopa jest niezwykle popularnym miejscem wśród turystów. Dzieje się tak głównie za sprawą infrastruktury narciarskiej i wyciągowej. Góra jest kulminacyjnym punktem ośrodka sportów zimowych, jakim jest Kompleks Narciarski Kopa w Karpaczu (często określany jako Karpacz Ski Arena). To tutaj swój początek ma wiele tras narciarskich o różnym stopniu trudności, które przyciągają miłośników białego szaleństwa z całej Polski.
Dla turystów pieszych i mniej wprawnych narciarzy kluczową informacją jest możliwość wjazdu na górę koleją linową. Obecnie funkcjonuje tu nowoczesna kolejka krzesełkowa „Zbyszek”. Została ona uruchomiona 26 kwietnia 2018 roku, zastępując wysłużoną poprzedniczkę – kolej linową, która woziła turystów od 1959 roku aż do 18 września 2018 roku. Nowy wyciąg znacznie skrócił czas podróży – wjazd z miasta Karpacz zajmuje teraz zaledwie 7 minut. Jest to obecnie najłatwiejszy i najszybszy sposób, aby dostać się od polskiej strony w wyższe partie gór i wyruszyć na najwyższy szczyt pasma, czyli górę Śnieżka. Królowa Karkonoszy znajduje się w odległości około 2,5 km od górnej stacji kolejki, a piesza wędrówka na jej szczyt zajmuje stąd około godziny, co czyni Kopę idealnym punktem startowym dla rodzin z dziećmi i osób starszych.
Szlaki turystyczne
Choć sam wierzchołek jest niedostępny, przez zbocza Kopy przebiega ważny szlak turystyczny. Jest to szlak czarny, który prowadzi na trasie: Karpacz – Biały Jar – Przełęcz pod Śnieżką. Ciekawostką, która może zmylić niejednego wędrowca, jest oznaczenie wysokości w miejscu, gdzie szlak przechodzi najbliżej wierzchołka. Tabliczki informacyjne podają tam wysokość 1342 m n.p.m. Warto jednak pamiętać, że nie jest to oznaczenie de facto szczytu Kopy, lecz jedynie punktu na szlaku, który trawersuje zbocze góry nieco poniżej jej najwyższego punktu.
Inne obiekty znajdujące się w:
Karkonosze
- Babiniec (998 m n.p.m.)
- Biały Jar
- Borówczane Skały (1000–1060 m n.p.m.)
- Całoroczny tor saneczkowy Alpine Coaster w Karpaczu
- Czarna Kopa (1411 m n.p.m.)
- Czeskie Kamienie (1416 m n.p.m.)
- Deptak w Karpaczu
- Dobre Źródło przy kaplicy św. Anny w Sosnówce
- Dolina Wilczego Potoku
- Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej w Karkonoszach
- Dziki Wodospad na Łomnicy w Karpaczu
- Góra Chojnik (627 m n.p.m.)
- Grabowiec (784 m n.p.m.)
- Jaskinia Dziurawy Kamień
- Kaplica św. Anny na Grabowcu
- Kaplica św. Anny w Kowarach
- Karkonoski Park Narodowy
- Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN
- Karpacz Ski Arena - Kolej linowa na Kopę
- Kaskada Myi
- Kaskady Myi przy Szwedzkich Skałach
- Kocioł Łomniczki
- Kocioł Małego Stawu
- Kocioł Wielkiego Stawu
- Kolej linowa "Karkonosz-Express" - stacja dolna
- Kolej linowa Szrenica I - stacja dolna
- Kolej linowa Szrenica II - stacja górna
- Kopa (1378 m n.p.m.) w Karkonoszach
- Kopalnia Podgórze w Kowarach
- Kopalnia Uranu - Sztolnie Kowary
- Kościół Wang w Karpaczu
- Krucze Skały w Karpaczu
- Leśna Huta w Szklarskiej Porębie
- Letni tor (rynna) saneczkowy w Karpaczu
- Łabski Szczyt - Violik (1471 m n.p.m.)
- Mały Szyszak (1439 m n.p.m)
- Miejsce anomalii grawitacyjnej w Karpaczu
- Muzeum Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu
- Muzeum Klocków w Karpaczu
- Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie (Jelenia Góra)
- Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie
- Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
- Muzeum Zabawek w Karpaczu
- Nartostrada "Puchatek" w Szklarskiej Porębie
- Ogród japoński Siruwia w Przesiece
- Paciorki (1040-1079 m n.p.m.)
- Park wodny Tropikana w Karpaczu
- Pielgrzymy
- Platforma widokowa na Szrenicy
- Pohulanka (715 m n.p.m.)
- Przełęcz Karkonoska
- Przełęcz Okraj
- Schronisko "Kamieńczyk"
- Schronisko "Pod Łabskim Szczytem"
- Schronisko Górskie "Dom Śląski"
- Schronisko na Szrenicy
- Schronisko PTTK "Na Przełęczy Okraj"
- Schronisko PTTK "Nad Łomniczką"
- Schronisko PTTK "Odrodzenie" na Przełęczy Karkonoskiej
- Schronisko PTTK "Samotnia"
- Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej
- Schronisko PTTK Strzecha Akademicka
- Skalny tunel w Piechowicach
- Skała Patelnia na Grabowcu
- Skałki na Karpatce - punkt widokowy
- Ski Arena Szrenica w Szkarskiej Porębie
- Skocznia narciarska "Orlinek"
- Śląskie Kamienie (1413 m n.p.m.)
- Śmielec (1424 m n.p.m.)
- Śnieżka (1602 m n.p.m.)
- Śnieżne Kotły
- Sowia Dolina
- Stacja narciarska "Pietkiewiczówka" w Szklarskiej Porębie
- Szrenica (1362 m n.p.m.)
- Taras widokowy na Paciorkach
- Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.)
- Willa "Biały Jar" w Karpaczu
- Wodospad Jodłówki
- Wodospad Kamieńczyka
- Wodospad Podgórnej
- Wyciąg narciarski "Pod Wangiem" w Karpaczu
- Wyciąg Winterpol Biały Jar w Karpaczu
- Zabytkowe kamienice w Karpaczu
- Zamek Chojnik
- Zapora na Łomnicy w Karpaczu
- Złoty Widok w Piechowicach (Michałowicach)
- Źródełko nad Małym i Wielkim Kotłem
- Źródło Kunegundy pod Chojnikiem


