Platforma widokowa przy gołoborzu na Łysej Górze
Platforma widokowa na gołoborzu przy Łysej Górze (594,3 m n.p.m.) to miejsce skąd rozciąga się widok na Chełmową Górę, Las Serwis i Pasmo Bostowskiego, wspaniała panorama pofałdowanej, wielobarwnej szachownicy pól, urozmaicona okolicznymi miejscowościami. Z platformy można też obejrzeć charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich gołoborze, bezleśny obszar pokryty kwarcytowymi rumowiskami skalnymi. Platforma powstała też w celu zabezpieczenia gołoborza przed zadeptaniem. Po wejściu na metalową konstrukcję zawieszoną nad rumowiskiem, turyści czują się jakby chodzili po głazach znajdujących się w niektórych miejscach zaledwie 0,5 m pod kratownicą platformy i ich stopami. Platforma pozwala też na obejrzenie pogańskiego wału kultowego ciągnącego się grzbietem Świętego Krzyża i rzadkich okazów flory, w tym unikatowego zespołu jarzębiny świętokrzyskiej.
Wstęp na platformę jest bezpłatny, jednakże leży ona na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego - obowiązuje opłata za wstęp.
W przeszłości przystosowując gołoborze do zwiedzania, wybrano i odrzucono na boki głazy na jęzorze prowadzącym do otwartego gołoborza. Zniszczono także fragment wału kultowego. Na tak prowizorycznie wyrównanej trasie wykonano prymitywne schody z głazów z gołoborza. Turyści schodzili do punktu widokowego po, chybotliwych kamieniach. Taki sposób zwiedzania powodował niszczenie roślin i zwierząt żyjących na gołoborzu i w jego otoczeniu. Zagrażał także bezpieczeństwu zwiedzających. W 2003 roku na zlecenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego dr inż. arch. Mirosław Holewiński opracował projekt „Ochrona i odtworzenie zniszczonego ekosystemu gołoborza na Łyścu”.
Źródło: swietokrzyskipn.org.pl