Źródło Jerzy w Brzoskwini
Źródło znajduje się w centrum miejscowości Brzoskwinia, ok. 50 m na południe od głównej drogi, w pobliżu gospodarstwa. Dostępność obiektu jest bardzo dobra. Źródło to stanowi jedno z dwóch początkowych wypływów Brzoskwinki, lewobrzeżnego dopływu Sanki.
Woda wypływa wyraźną szczeliną spod wysokiej skałki zbudowanej ze skalistej odmiany wapienia górnojurajskiego. Częściowo zostało ono obudowane betonowym murkiem, przez co zatraciło nieco walory krajobrazowe, niemniej jest to bardzo interesujący przykład krasowego źródła szczelinowego. Wydajność źródła jest zmienna. Podczas badań w 1973 r. wynosiła ok. 3,5 l/s, a w 2011 roku woda w ogóle nie płynęła, obecnie wynosi ok. 1 l/s.
W wypływie została stwierdzona obecność Caloneis lancettula – gatunku okrzemek znajdującego się na Czerwonej Liście Glonów Polski. W ostatnim okresie teren wokół źródła został uporządkowany, koryto odpływu wyłożono skałami wapiennymi oraz ustawiono tablicę informacyjno-edukacyjną.
W 2002 r. źródło to zostało objęte ochroną prawną w formie pomnika przyrody nieożywionej.
Źródło: Maria Baścik, Piotr Dmytrowski, Źródła w jurajskich parkach krajobrazowych województwa małopolskiego, Kraków 2014
- Maria Baścik, Piotr Dmytrowski, Źródła w jurajskich parkach krajobrazowych województwa małopolskiego, Kraków 2014