Jaskinia Nietoperzowa

















Jaskinia Nietoperzowa nazywana także Jerzmanowicką, Białą lub Księżą, położona jest na Wyżynie Olkuskiej (w części zwanej Wyżyną Ojcowską), w górnej części Doliny Będkowskiej, u stóp skałki Jamy, w pobliżu zachodniej granicy Ojcowskiego Parku Narodowego.
Do jaskini można dotrzeć z trasy Kraków-Olkusz - trzeba zjechać w miejscu, gdzie znajduje się tablica informująca o jaskini (wschodni kraniec wsi Jerzmanowice). Dojazd za znakami na parking. Do wejścia jaskini prowadzi odgałęzienie niebieskiego Szlaku Warowni Jurajskich.
Wejście do jaskini znajduje się 447 m. n.p.m. Ogólna długość korytarzy wynosi 306 m. Jaskinia zawdzięcza swą nazwę licznym tu dawniej nietoperzom. Nietoperze są w niej dzisiaj dość rzadkie i nie należy ich płoszyć. Znaleziono w niej zęby i kości zwierząt plejstoceńskich, a także ślady prastarych palenisk oraz narzędzia z okresu kamienia łupanego. Jaskinia posiada jeszcze nacieki stalaktytowe, zachowane do dziś. Jaskinia objęta jest ochroną. położona jest na działce P.Z. Ferdka zam. Jerzmanowice 9
Jaskinia Nietoperzowa jest jedną z dłuższych jaskiń jurajskich, znana i zamieszkiwana przez ludzi od czasów paleolitu. Jak sama nazwa wskazuje, w jaskini zimowały wielkie kolonie nietoperzy. Dzisiaj jest już ich znacznie mniej, ale w czasie wędrówki po podziemnych korytarzach nieraz mignie przed oczyma cień latającego ssaka.
Dolina Będkowska jest malowniczą doliną jurajską (Jura to popularne określenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, odnoszące się do okresu geologicznego, w którym powstały budujące ją wapienie między wsiami Brzezinka i Jerzmanowice. Ma około 8 km długości. W jej południowej części wybija wywierzysko krasowe, z którego wypływa Będkówka. Na stromych zboczach znajdują się liczne ostańce skalne, których przedziwne kształty są oddawane przez nazwy: Iglica, Brama Będkowska, Sokola Skała i inne. W wapiennych skalach kryją się jaskinie (prócz Nietoperzowej także Nad Źródłem, Łabajowa i Na Tomaszówkach).
INFORMACJE PRAKTYCZNE | |
Czas zwiedzania: | ok. 45 min. |
Temperatura wewnątrz: | ok. +7 °C |
Długość korytarzy jaskini: | ok. 326 m |
Długość ścieżki turystycznej: | ok. 300 m |
Sposób zwiedzania: | w grupach wyłącznie z dyżurującym przewodnikiem (właścicielem posesji) |
Dostępność: | - od 01.04.2010 do 30.09.2010 (w godz. od 09:00 do 18:00) - od 01.10.2010 do 11.11.2010 (w godz. od 09:00 do 16:00) |
Trudności w zwiedzaniu: | brak |
Oświetlenie: | elektryczne |
Zalecany ubiór: | wygodne, sportowe obuwie |
Wysokość: | 447 m n.p.m. |
Uwagi: | - w budynku w pobliżu wejścia znajdują się też stoisko z pamiątkami - prywatny właściciel i zarazem przewodnik po jaskini przyjmuje zgłoszenia grup telefonicznie |
Organizator zwiedzania: | Zygmunt Ferdek, Jerzmanowice 79, tel. kom: 605 467 892, tel./fax.: (12) 389 53 95 |
Skrupulatne badania archeologiczne przeprowadzone w jaskini w latach 1956-1962 przez Waldemara Chmielewskiego z PAN udokumentowały, że zamieszkiwali ją łowcy niedźwiedzi jaskiniowych już 38 tys. lat temu w paleolicie, a następni "lokatorzy" żyli tu w neolicie i średniowieczu.
Archeolodzy odkryli w jaskini m.in. narzędzia wytworzone przez przedstawicieli kultury jerzmanowickiej (Homo sapiens) - oszczepy i krzemienne groty.
Pierwsze poszukiwania archeologiczne przeprowadził w 1871 r. właściciel Ojcowa hrabia Jan Zawisza, zapalony archeolog i badacz ojcowskich jaskiń. Zapewne część artefaktów archeologicznych została zniszczona w wyniku wydobycia zgromadzonego w dużych ilościach na dnie jaskini guana nietoperzy, cenionego jako nawóz. Już w 1841 r. Ambroży Grabowski, archeolog, kolekcjoner i antykwariusz krakowski, opisując jaskinię, wspominał o wcześniejszych eksploatacjach namuliska. Wydobycie na skalę przemysłową bogatych w fosfor nietoperzowych odchodów rozpoczął w 1872 r. z ramienia Górnośląskiego Urzędu Górniczego Otto Gruber, nadzór naukowy podczas trwającego do 1879 r. gospodarczego wybierania namuliska sprawował geolog i paleontolog Ferdinand Romer (znalezione wówczas przedmioty trafiły do Muzeum Mineralogicznego Królewskiego Uniwersytetu Wrocławskiego).
W 1918 r. pierwszym prywatnym właścicielem Jaskini Nietoperzowej został Antoni Ferdek, ze znanej rodziny przewodników ojcowskich (dziadek obecnego właściciela). Badania w pobliżu wejścia do jaskini prowadził wówczas archeolog Leon Kozłowski, późniejszy premier rządu II Rzeczypospolitej (w latach 1934-1935).
W trakcie wydobywania guana nietoperzy oraz prac wykopaliskowych odnaleziono liczne ślady zamieszkujących jaskinię zwierząt: kilka tysięcy kłów niedźwiedzia jaskiniowego, a także kości hieny jaskiniowej, lwa jaskiniowego, mamuta, nosorożca włochatego i renifera.
Jaskinia Nietoperzowa "zagrała" w dwóch filmach fabularnych - "Legendzie o świętym Mikołaju" Krzysztofa Zaleskiego oraz,, Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana.
Do jaskini prowadzi duży otwór wygładzony przez wodę, zamykany metalową kratą. Wewnątrz, w jego pobliżu, znajduje się wykop pozostały po pracach archeologów. W głębi jaskinia dzieli się na dwa korytarze, zbiegające się następnie w największej komorze. W korytarzu po lewej stronie przetrwały pod stropem nacieki mocno okopcone przez pochodnie XIX-wiecznych zwiedzających. Godny uwagi jest wodospad naciekowy widoczny w pobliżu miejsca połączenia korytarza z głównym ciągiem jaskini. Za największą komorą biegnie już tylko jeden korytarz. W końcowej części staje się on coraz niższy i przechodzi w wąskie szczeliny zasklepione namuliskiem. Jaskinia nie ma większych bocznych rozgałęzień.
Formy naciekowe, które można oglądać w jaskini, noszą fantazyjne nazwy: "Grzbiet Jaszczurki", "Ser Szwajcarski" czy "Kręgosłup Dinozaura". W stropie widoczne są wypłukane przez płynącą pod ciśnieniem wodę kotły eworsyjne (wirowe). Intensywne wybieranie namuliska spowodowało obniżenie dna jaskini - na ścianach zaznaczają się ślady jego dawnego poziomu.
Jaskinię zamieszkiwały niegdyś liczne kolonie nietoperzy z gatunku nocków dużych. Wybitny polski ornitolog Władysław Taczanowski zanotował w 1854 r.: "hr Wodzicki odwiedzając tę miejscowość, znalazł niezliczone massy niedoperzów przyczepione do sklepień. Dla przekonania się jak dalece trudne są do spędzenia, trzy razy w jednym kierunku strzelał: wszakże tyle tylko miejsca opróżnionego zostawało, ile nabój zajął, w innych zwierzęta nieporuszone siedziały. Po tej próbie dwa koszyki napełniono zabitymi niedoperzami" (W. Taczanowski, "Wiadomość o ptakach i niedoperzach znajdujących się w Dolinie Ojcowskiej", Pamiętnik Fizyograficzny 3, 1854, s. 145-152). Bezmyślnie tępione i wypłaszane nietoperze niemal stąd zniknęły. Badacz polskich jaskiń Krzysztof Kowalski w 1951 r. pisze o koloniach nocka dużego w Jaskini Nietoperzowej w czasie przeszłym.
Nocek duży (łac. Myotis myotis) jest jednym z największych spośród 22 gatunków nietoperzy żyjących w Polsce. Długość jego ciała wynosi do 8 cm, ogona około 6 cm, rozpiętość skrzydeł do 40 cm. Zwierzę waży 26-40 g. Ubarwienie nocka dużego jest zróżnicowane u poszczególnych osobników: grzbiet od szaroburego do brązowego, brzuch białawy. Na łowy nocki duże wylatują po zmroku. Żywią się ćmami, chrząszczami, świerszczami i muchówkami. W Polsce nocek duży występuje w południowej i wschodniej części kraju, choć spotyka się go także na Pomorzu. Samce żyją pojedynczo, samice tworzą kolonie liczące setki osobników. Zimują w jaskiniach, kopalniach i piwnicach - zawsze jednak w miejscach ciepłych, gdzie temperatura powietrza utrzymuje się powyżej zera.
W Jaskini Nietoperzowej występuje także pająk sieciarz jaskiniowy z rodziny krzyżakowatych - typowy przedstawiciel troglofili. Sieciarz osiągający 1,5 cm długości (z odnóżami 5 cm) jest najbardziej jadowitym polskim pająkiem. Uważnie oglądając w świetle latarki ściany jaskini, można zobaczyć białe kuliste pajęcze kokony.
- Szewczykowie R.I., Jaskinie. Polska, Czechy, Słowacja., Carta Blanca 2009
- Sieradzka-Kasprzak J., Przewodnik po Polsce. Podziemne trasy turystyczne, Wyd.Daunpol
Inne obiekty znajdujące się w:
Jura Krakowsko-Częstochowska (Wyżyna Krakowsko-Częstochowska)
- AdrenaLinaPark w Podlesicach
- Aleja Klonów w Złotym Potoku
- Aleja Lipowa w Choroniu
- Brama Bolechowicka
- Brama Krakowska (Dolina Prądnika)
- Brama Laseckich w Bobolicach
- Brama Twardowskiego w Złotym Potoku
- Czarny Staw w Puszczy Dulowskiej
- Dawne sanatorium w Jaroszowcu
- Dawny hotel "Pod Kazimierzem" w Ojcowie
- Diabla Góra
- Dłubniański Park Krajobrazowy
- Dolina Będkowska
- Dolina Bolechowicka
- Dolina Brzoskwinki
- Dolina Czernki
- Dolina Dłubni
- Dolina Eliaszówki
- Dolina Grzybowska
- Dolina Kamienic
- Dolina Kluczwody
- Dolina Kobylańska
- Dolina Miękini
- Dolina Mnikowska
- Dolina Prądnika
- Dolina Racławki
- Dolina Sąspowska
- Dolina Szklarki
- Dolina Wiercicy
- Dolina Wodącej
- Drewniana dzwonnica w Skale
- Drewniana dzwonnica w Tenczynku
- Drewniana zabudowa uzdrowiskowa w Ojcowie
- Drewniany kościół pw. Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia w Wolbromiu
- Drewniany kościół pw. Nawiedzenia NMP w Paczółtowicach
- Drewniany kościół pw. śś. Mikołaja i Wawrzyńca w Dłużcu
- Drewniany kościół pw. św. Idziego w Zrębicach
- Drewniany kościół pw. św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy
- Drewniany kościół pw. Świętej Trójcy w Iwanowicach Włościańskich
- Drewniany spichlerz w Olsztynie
- Dwór w Tomaszowicach
- Dwór z Drogini w Wygiełzowie
- Dworek w Gieble
- Dworek Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku
- Ekspozycja Przyrodnicza Ojcowskiego Parku Narodowego
- Główne źródło Warty w Kromołowie (Zawiercie)
- Góra Biakło w Olsztynie (Jurajski Mały Giewont)
- Góra Cegielnia
- Góra Janowskiego (516 m n.p.m.)
- Góra Koronna (438 m n.p.m.)
- Góra Ossona w Częstochowie
- Góra Prędziszów
- Góra Pustelnica (399,4 m n.p.m.)
- Góra Słupsko w Skałach Kroczyckich
- Góra Sokola (317 m n.p.m.)
- Góra Zborów (462 m n.p.m.)
- Góry Towarne
- Góry Towarne Duże (343 m n.p.m.)
- Góry Towarne Małe (343 m n.p.m.)
- Gród Birów w Podzamczu
- Grzęda Mirowsko-Bobolicka
- Izba Twórczości Jana Wiewióra w Olsztynie
- Januszkowa Góra
- Jaskinia Ciemna
- Jaskinia Głęboka w Podlesicach
- Jaskinia Grota Niedźwiedzia
- Jaskinia Łokietka
- Jaskinia na Biśniku
- Jaskinia na Łopiankach
- Jaskinia Nietoperzowa
- Jaskinia Ostrężnicka
- Jaskinia Towarna i Jaskinia Dzwonnica
- Jaskinia Wierzchowska Górna
- Jezioro krasowe w Kusiętach
- Jonaszówka
- Kąpielisko w Kroczycach
- Kaplica "Na Wodzie" św. Józefa Robotnika w Ojcowie
- Kaplica cmentarna św. Barbary i św. Wojciecha w Mstowie
- Kaplica pw. św. Barbary w Żurawiu
- Klasztor karmelitów bosych w Czernej
- Klasztor Norbertanek w Imbramowicach
- Kolejowy Park Rozrywki Ogrodzieniec
- Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Minodze
- Kościół pw. śś. Piotra i Pawła w Imbramowicach.
- Kościół pw. św. Katarzyny w Tenczynku
- Kuesta Jurajska
- Lipa "Babka" w Żarkach
- Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach
- Maczuga Herkulesa
- Modrzewiowy kościół pw. św. Marka w Rodakach
- Muzeum Karmelitańskie w Czernej
- Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie
- Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku
- Ojcowski Park Narodowy
- Okiennik Wielki
- Osada Młynarska "Boroniówka" w Ojcowie
- Ostoja Kroczycka
- Ostoja Złotopotocka
- Pałac Potockich w Krzeszowicach
- Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku
- Pałac Vauxhall w Krzeszowicach
- Pałac w Pilicy
- Park Doświadczeń Fizycznych w Podzamczu
- Park Dubie
- Park Etnograficzny Krakowiaków Zachodnich w Wygiełzowie
- Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie
- Park Krajobrazowy Orlich Gniazd
- Park Miniatur w Podzamczu
- Park pałacowy Krasińskich w Złotym Potoku
- Park Zamkowy w Ojcowie
- Platforma widokowa na Wzgórzu Kozubiec w Trzebniowie
- Podziemia dawnego ratusza w Olkuszu
- Przełom Warty w Mstowie
- Przeprośna Górka
- Pstrągarnia Raczyńskich w Złotym Potoku
- Punkt widokowy "Czubatka" na Pustyni Błędowskiej
- Punkt widokowy "Dąbrówka" na Pustyni Błędowskiej
- Punkt widokowy przy Kaczorze w Podzamczu
- Pustelnia Ducha Świętego w Czatachowie
- Puszcza Dulowska
- Restauracja Zamek Bobolice
- Rezerwat przyrody "Dolina Eliaszówki"
- Rezerwat przyrody "Dolina Racławki"
- Rezerwat przyrody "Góra Chełm"
- Rezerwat przyrody "Góra Zborów"
- Rezerwat przyrody "Ostra Góra"
- Rezerwat przyrody "Parkowe"
- Rezerwat przyrody "Pazurek"
- Rezerwat przyrody "Ruskie Góry”
- Rezerwat przyrody "Skała Kmity"
- Rezerwat przyrody "Sokole Góry"
- Rezerwat przyrody "Zielona Góra”
- Rezerwat przyrody Bukowa Kępa
- Rezerwat przyrody Dolina Kluczwody
- Rezerwat przyrody Dolina Mnikowska
- Rezerwat przyrody Dolina Potoku Rudno
- Rezerwat przyrody Dolina Szklarki
- Rezerwat przyrody Góra Stołowa im. Ryszarda Malika
- Rezerwat przyrody Góry Gorzkowskie
- Rezerwat przyrody Kajasówka
- Rezerwat przyrody Kaliszak
- Rezerwat przyrody Ostrężnik
- Rezerwat przyrody Smoleń
- Rezerwat przyrody Wąwóz Bolechowicki
- Rezerwat przyrody Zimny Dół
- Rozlewisko Centurii
- Rudniański Park Krajobrazowy
- Ruiny pałacu Moesów w Wierbce
- Ruiny strażnicy w Ryczowie
- Ruiny zamku Ostrężnik
- Ryczowski rejon skałkowy
- Rynek w Janowie
- Rynek w Olkuszu
- Rynek w Pilicy
- Rynek w Złotym Potoku
- Rzeka Kozi Bród
- Sanktuarium Matki Boskiej Płockiej w Płokach
- Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Leśniowie (Żarki)
- Skała "Miłości" w Mstowie
- Skała Kamień w Przybynowie
- Skała Rzędowa w Bzowie
- Skały Kroczyckie
- Skały Rzędkowickie
- Sokolica w Dolinie Będkowskiej
- Spływ kajakowy Wiercicą
- Stary Pałac Potockich w Krzeszowicach
- Staw "Amerykan” w Złotym Potoku
- Staw "Irydion” w Złotym Potoku
- Staw "Sen Nocy Letniej"
- Staw "Zygmunt” w Złotym Potoku
- Staw Czerwony w Kluczach
- Staw Wroński w Tenczynku
- Staw Zielony w Kluczach
- Stawy "Belnik"
- Stawy wędkarskie w Kluczach
- Stodólska Góra (435 m n.p.m.)
- Sucha woda w Zaborzu
- Święto Pstrąga w Złotym Potoku
- Turniej rycerski o szablę Kacpra Karlińskiego
- Układ urbanistyczny rynku w Krzeszowicach
- Uliczny zdrój wody pitnej w Prądniku Korzkiewskim
- Ulina Park
- Wąwóz Kochanowski w Lesie Zabierzowskim
- Wąwóz Kulenda
- Wąwóz lessowy w Alwerni
- Wąwóz Ostryszni
- Wąwóz Podskalański
- Wąwóz Półrzeczki
- Wąwóz Ruska w Ryczowie
- Wąwozy karniowickie
- Wielki Grochowiec (486 m n.p.m.)
- Wieża obserwacyjna p-poż. w Choroniu
- Wodospad Szum w Dolinie Będkowskiej
- Wtórne źródło św. Jana w Ojcowie
- Wysoka (Rzędkowice)
- Wzgórze Kromołowiec
- Wzgórze św. Piotra
- Zabytkowy układ urbanistyczny w Ogrodzieńcu
- Zachowany układ urbanistyczny Mstowa
- Zalew "Kamieniołom" w Zabierzowie
- Zalew Chechło w Trzebini
- Zalew Dzibice (Kostkowice)
- Zalew Nerka w Wolbromiu
- Zalew Siamoszyce
- Zalew Tasarki w Mstowie
- Zalew w Pilicy
- Zalew w Przyłubsku
- Zalew Wolbromski
- Zamek Bobolice
- Zamek Bydlin
- Zamek Korzkiew
- Zamek Lipowiec
- Zamek Mirów
- Zamek Morsko (Zamek Bąkowiec)
- Zamek Ogrodzieniec
- Zamek Ojców
- Zamek Olsztyn k. Częstochowy
- Zamek Pieskowa Skała
- Zamek Rabsztyn
- Zamek Smoleń
- Zamek Tenczyn
- Zespół klasztorny oo. Bernardynów w Alwerni
- Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej
- Złota Góra
- Źródła Czarnej Przemszy w Zawierciu Bzowie
- Źródła Elżbiety w Złotym Potoku
- Źródła w Jaworzniku
- Źródła Zygmunta w Złotym Potoku
- Źródło Aleksandry w Imbramowicach
- Źródło Alicji w Dolinie Będkowskiej
- Źrodło Anny w Domaniewicach
- Źródło Antoniego w Dolinie Kobylańskiej
- Źródło Bażana w Dolinie Racławki
- Źródło Będkówki
- Źródło Czatkowice
- Źródło Dłubni w Jangrocie
- Źródło Elżbiety w Zamłyniu
- Źródło Filipowskiego w Dolinie Sąspowskiej
- Źródło Geografów w Przybysławicach
- Źródło Główne w Krzeszowicach
- Źródło Harcerza w Dolinie Sąspowskiej
- Źródło Hydrografów w Imbramowicach
- Źródło Jerzy w Brzoskwini
- Źródło Jordan w Ściborzycach
- Źródło Jurajskie w Regulicach
- Źródło Maryli
- Źródło Miłości w Ojcowie
- Źródło Miłości w Rodakach
- Źródło Mirosława w Maszkowie
- Źródło nad Orczykiem
- Źródło Pióro w Jerzmanowicach
- Źródło proroka Eliasza (Źródło Miłości) w Czernej
- Źródło proroka Eliasza w Czernej
- Źródło proroka Elizeusza w Czernej
- Źródło Ruskie w Dolinie Sąspowskiej
- Źródło Spełnionych Marzeń
- Źródło spod brzozy
- Źródło spod Graba w Dolinie Sąspowskiej
- Źródło Strusi w Imbramowicach
- Źródło św. Jana w Ojcowie
- Źródło św. Józefa w Czernej
- Źródło Świętej Kingi w Sułkowicach
- Źródło Sztoły
- Źródło w Chechle
- Źródło w Czubrowicach
- Źródło w Dolinie Grzybowskiej
- Źródło w Dolinie Mnikowskiej
- Źródło w Iwanowicach
- Źródło w Prądniku Korzkiewskim
- Źródło w Sąspowie
- Źródło w Żarkach Leśniowie
- Źródło w Zimnym Dole
- Źródło Warty w Kromołowie (Zawiercie)
- Źródło Zdarzeń w Ostrężniku