Źródło Jurajskie w Regulicach
Źródełko Jurajskie – źródło na Garbie Tenczyńskim w Regulicach. Jeden z początkowych wypływów Regulki.
Od XVI w. zasilało dwa młyny i tartak. W 1883 roku planowano wybudowane ujęcia wód źródła dla potrzeb wodociągów krakowskich, jednak ze względu na wysokie koszty budowy pomysł ten zarzucono. Jest źródłem z kamienną obudową, które zostało ujęte w 1971 roku dla potrzeb mieszkańców wsi, a nadmiar wody wpływa do Regulki. Nad źródłem, w kamiennej ścianie znajduje się kapliczka. Obszar wchodzi w skład miejscowego ekomuzeum. Wydajność źródła wynosi 23 l/s, a temperatura wody 9,3 °C.
Źródło znajduje się w pobliżu drogi, poniżej nasypu kolejowego nieczynnej od kilku lat linii kolejowej Trzebinia-Wadowice.
Źródełko Jurajskie jest jednym z początkowych wypływów Regulki – niewielkiego lewobrzeżnego dopływu Wisły. Jest to źródło krasowe, o charakterze spływowo-podpływowym, zasilane z zasobnego zbiornika wapieni i dolomitów triasowych. W kilku miejscach zaznacza się pulsowanie, wskazujące na wypływ wody pod ciśnieniem.
Źródła regulickie od XVI wieku zasilały dwa młyny i tartak. W 1883 r. był projekt ujęcia wód źródła dla potrzeb wodociągów krakowskich; zbyt duże jednak koszty budowy ze względu na odległość sprawiły, iż projekt ten nie został zrealizowany. Jest źródłem przeobrażonym, z obudową kamienną. Zostało ujęte w 1971 r. dla potrzeb lokalnych, a nadmiar wody jest odprowadzany do Regulki. Nad źródłem, w kamiennej ścianie znajduje się niewielka kapliczka z figurą NMP. Otoczenie źródła zostało zagospodarowane z inicjatywy lokalnych stowarzyszeń ekologicznych i wchodzi w skład ekomuzeum w Alwerni. Stanowi atrakcję turystyczną gminy i regionu.
Przyjęta nazwa źródła może być nieco myląca, ponieważ warstwą wodonośną są utwory triasu, a nie jury.
Źródło: wikipedia.pl / Baścik M., Dmytrowski P., Źródła w jurajskich parkach krajobrazowych województwa śląskiego, Kraków 2014
- Baścik M., Dmytrowski P., Źródła w jurajskich parkach krajobrazowych województwa śląskiego, Kraków 2014