Źródło Maryli
Źródło znajduje się w zalesionym terenie, na wschód od miejscowości Frywałd. Obiekt o dobrej dostępności; prowadzi do niego nieznakowana ścieżka.
Źródło przykorytowe, położone przy lewym brzegu Sanki. Woda wypływa ze szczeliny, spod niewielkiej skały zbudowanej z górnojurajskich wapieni skalistych. Średnia jego wydajność wynosi ok. 5 l/s, a mineralizacja jest na poziomie 320 mg/l. Krasowy typ źródła, obecność formy skalnej, a także jego lokalizacja w zacisznej dolinie Sanki, która na tym odcinku silnie meandruje, powoduje, że jest to jeden z piękniejszych i bardziej wartościowych obiektów tego typu w parkach krajobrazowych. Przy źródle są ślady betonowej rynny, świadczące o wykorzystywaniu jego wody dla potrzeb gospodarczych – rynna prowadzi do dużego, częściowo wyschniętego stawu, położonego po lewej stronie Sanki. Widoczne też są pozostałości po urządzeniach spiętrzających wodę.
W wypływie stwierdzono obecność kiełży, a także rzadkich gatunków okrzemek z Czerwonej Listy Glonów Polski: Caloneis fontinalis oraz Caloneis lancettula. Florę hydrofi lną stanowią wątrobowce i krasnorosty.
Od 2002 r. źródło jest objęte ochroną prawną w formie pomnika przyrody nieożywionej.
Źródło: Baścik M., Dmytrowski P., Źródła w jurajskich parkach krajobrazowych województwa śląskiego, Kraków 2014
- Baścik M., Dmytrowski P., Źródła w jurajskich parkach krajobrazowych województwa śląskiego, Kraków 2014