Źródło Antoniego w Dolinie Kobylańskiej
Źródło zlokalizowane jest na lewym brzegu Kobylanki, u wylotu Doliny Kobylańskiej (w jej południowej części). Obok źródła przebiega ścieżka z wyznaczonym żółtym szlakiem turystycznym.
Jest to niewielkie, ale cenne źródło terasowe o dużych walorach poznawczych i krajobrazowych. Znajduje się nieopodal zbocza, zbudowanego z wapieni górnojurajskich. Cały obszar jest przykładem typowego obszaru krasowego, z licznymi wywierzyskami w dnie doliny, która ma charakter wąwozu skalnego i należy do najpiękniejszych krajobrazowo fragmentów południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
W wypływie stwierdzona została obecność kiełży, a także rzadkich gatunków okrzemek z Czerwonej Listy Glonów Polski: Achnanthes coarctata, Caloneis fontinalis, Navicula upsaliensis.
Źródło jest użytkowane głównie przez turystów, a także przez amatorów wspinaczki skalnej, jako że w Dolinie Kobylańskiej zlokalizowane
są liczne malownicze formy skałkowe.
W 2002 r. źródło to zostało objęte ochroną prawną w formie pomnika przyrody nieożywionej.
Źródło: Maria Baścik, Piotr Dmytrowski, Źródła w jurajskich parkach krajobrazowych województwa małopolskiego, Kraków 2014
- Maria Baścik, Piotr Dmytrowski, Źródła w jurajskich parkach krajobrazowych województwa małopolskiego, Kraków 2014