Źródło Spełnionych Marzeń
Nieopodal młyna Kołaczew w Janowie znajduje się Źródło Spełnionych Marzeń. Tą nazwę nadał mu Zygmunt Krasiński, który przebywał tu wraz z rodziną latem 1857 r. Nazwa miała się wywodzić od legendy, która mówi, że źródła te spełniają marzenia.
Wody wydobywające się ze źródła zaliczane są do pierwszej klasy czystości, dlatego nie należy się dziwić, że zamieszkuje je reliktowy Kiełż Zdrojowy – mały skorupiak podobny do krewetki, który żył w epoce lodowcowej.
Wypływający za źródła strumień nosi nazwę Młynówka.
O źródle krąży legenda:
W sercu źródła prośbę zamień na zielony, szklisty kamień.
Kiedy rzucisz go za siebie spełni prośba się dla Ciebie.
Ten tajemniczy zielony kamień przy źródle to żużel z pieca – pozostałość wytopu rudy darniowej. Kolor zielony wynika z domieszki malachitu z ziemi.
Temperatura wody w tym źródle wynosi około 8º C. Obok kiełża w wodach źródła Spełnionych Marzeń występują również reliktowe wypławki, należące do robaków płaskich. Nieco poniżej źródła dogodne warunki życiowe znalazła górska roślina – lepiężnik biały.
Na początku bezleśnej enklawy, na wschodnim zboczu doliny wznosi się grupa słabo widocznych, wysokich skałek. Na ich powierzchni szczytowej znajdują się dość dobrze zachowane ślady dużego grodziska zwanego Osiedle Wały.
Źródło: peuk.fiiz.pl