Jaskinia Grota Niedźwiedzia
W pięknym rezerwacie Parkowe w Złotym Potoku znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia, nazywana również Grotą Niedźwiedzią. W okresie paleolitu zamieszkiwana była przez myśliwych szukających schronienia. Wędrowali oni przez obszary Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej w poszukiwaniu zwierzyny. Szczątki człowieka znalezione zostały w XIX wieku. W 1857 roku podczas swojego krótkiego pobytu w Złotym Potoku na Jaskinię Niedźwiedzią natrafił Zygmunt Krasiński, który nakazał poszerzenie otworu wejściowego. Jaskinia składa się z podpartej kolumną komory oraz trzech odchodzących od niej korytarzy. Powstała w czasie działania procesów krasowych w wyniku rozpuszczenia wapienia przez wodę wnikającą w głąb skały.
We wnętrzu odkryto wiele interesujących szczątków zwierząt pochodzących z epoki lodowcowej m.in. mamuta, nosorożca włochatego, renifera oraz niedźwiedzia jaskiniowego. W tamtym okresie niedźwiedzie jaskiniowe występowały bardzo licznie w tych obszarach, stąd też nazwa jaskini.
W czasie II Wojny Światowej w jaskini przed nalotami chronili się mieszkańcy Złotego Potoku.
Obecnie Jaskinia Niedźwiedzia jest jedną z najczęściej odwiedzanych jaskiń na terenie Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, ze względu na poziome ułożenie korytarzy, łatwość dostępu oraz bliskość czerwonego szlaku Orlich Gniazd. Stanowi również schronienie dla wielu gatunków zwierząt m.in. nietoperzy – nocek duży (Myotis myotis). Uwaga gatunek ten znajduje się pod ochroną !
Jaskinia jest dostępna przez cały rok dla zwiedzających. Temperatura wewnątrz wynosi około + 10°C, dlatego latem zalecana jest ciepła odzież. Jaskinia nie jest oświetlona elektrycznie, wskazane jest posiadanie latarki. Długość trasy około 70 metrów, czas zwiedzania około 15 minut. Zwiedzanie samodzielne.
Stanowi schronienie dla wielu gatunków zwierząt m.in. nietoperzy – nocek duży (Myotis myotis). Uwaga gatunek ten znajduje się pod ochroną !
Źródło: peuk.fiiz.pl