Źródło w Iwanowicach
Źródło znajduje się w Dolinie Dłubni ok. 300 m za kościołem w Iwanowicach. Dojście ścieżką biegnącą od kościoła, następnie przez łąki, wzdłuż Dłubni.
Źródło ma charakter wypływu linijnego; na odcinku ok. 35 m występuje kilka źródeł podzboczowych o łącznej wydajności ponad 70 l/s. Znajduje się ono w strefi e uskoku, a warstwę wodonośną stanowią margle górnej kredy, przykryte osadami aluwialnymi. Woda spływa nie tylko spod zbocza, ale także wypływa pod ciśnieniem w obrębie dwóch dużych mis źródliskowych. Miejscami, w obrębie misy widoczne jest wyraźne pulsowanie.
Otoczenie źródła stanowią łąki i zarośla łęgowe, które coraz mocniej przysłaniają wypływ, powodując zmniejszenie walorów krajobrazowych tego bardzo interesującego źródła. Od kilku lat zauważa się wyraźną sukcesję niecierpka drobnokwiatowego i gruczołowatego oraz nawłoci. W obrębie źródła została stwierdzona obecność rzadkich gatunków okrzemek: Caloneis fontinalis, Navicula striolata.
Od 2014 r. podejmowane są próby ustanowienia ochrony prawnej źródła w postaci pomnika przyrody nieożywionej. Proponuje się nazwę „Źródło Architektów Krajobrazu”, z uwagi na liczne projekty zagospodarowania wykonane przez studentów Politechniki Krakowskiej.
Źródło: Baścik M., Dmytrowski P., Źródła w jurajskich parkach krajobrazowych województwa śląskiego, Kraków 2014
- Baścik M., Dmytrowski P., Źródła w jurajskich parkach krajobrazowych województwa śląskiego, Kraków 2014