Półrzeczki – porośnięty lasem wąwóz znajdujący się przy drodze łączącej miejscowości Mników i Baczyn (obydwie w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Liszki). Pod względem geograficznym wąwóz znajduje się na Garbie Tenczyńskim (część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej) i należy do Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.

Wąwóz wyżłobiony jest w skałach wapiennych z okresu górnej jury. Dnem jego dolnej części płynie niewielki strumyk uchodzący do Sanki. W górnej części woda płynie dnem wąwozu tylko po większych opadach deszczu, normalnie zbocza wąwozu odwadniane są podziemnymi szczelinami skalnymi. Zbocza wąwozu porośnięte są lasem, głównie buczyną. Wczesną wiosną w runie lasu zakwitają masowo przylaszczka pospolita, zawilec gajowy i żółty, kokorycz pełna, złoć żółta.

Dla turystów zmotoryzowanych znajduje się w Mnikowie w przysiółku Skały (przy szosie z Mnikowa do Baczyna) parking, z którego już bardzo blisko zarówno do wąwozu Półrzeczki, jak i rezerwatu przyrody Dolina Mnikowska.

Skały i jaskinie
W orograficznie lewych zboczach wąwozu znajduje się wiele stromych wapiennych ścian. Na skałach Dębowe Skałki, Kanapa, Księżycowa Skała, Mnik, Skała w Łopiankach i Zaciszny Filar uprawiana jest wspinaczka skalna.

W wąwozie znajdują się kilka jaskiń i schronisk. Największa z jaskiń zwana Jaskinią na Łopiankach znajduje się w dolnej części wąwozu, w orograficznie lewym zboczu. Pozostałe to: Jaskinia Księżycowa, Jaskinia na Łopiankach Druga, Meander w Wąwozie Półrzeczki, Rura na Łopiankach, Ukośna Szczelina Dolna, Ukośna Szczelina Górna.

Szlaki turystyczne:

  • szlak turystyczny niebieski Mników – Dolina Mnikowska – Półrzeczki – Dolina Brzoskwinki – Brzoskwinia – Las Zabierzowski – Zabierzów. Jest to szlak zarówno dla turystyki pieszej, jak i rowerowej.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

32-060 Mników
place
50.075168, 19.706352Skopiowano do schowka
N50º4'30.605", E19º42'22.867"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny