Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku

Nr w rejestrze zabytków:
262/60 z 3.03.1960, 29/76/A z 13.02.1978
Data powstania obiektu: XVIII w.
Opis

Pałac Krasińskich (Raczyńskich) jest zwrócony na zachód i zdobiony pięcioosiowym ryzalitem, zakończonym trójkątnym przyczółkiem z kartuszem herbowym. W północnym skrzydle obiektu widniała piękna wieża, którą rozebrano w 1939 r. Wejścia głównego do pałacu strzegą dwa marmurowe lwy. Przed pałacem stoi fontanna.

W pałacu siedzibę ma Zarząd Jurajskich Parków Krajobrazowych. Ponadto we wnętrzu zobaczyć można pamiątki po rodzinie Raczyńskich, która wsławiła się działalnością społeczną i charytatywną.

Wchodzący w skład zespołu parterowy dworek reprezentuje styl klasycystyczny. Został wzniesiony na planie prostokąta o dziewięcioosiowej elewacji frontowej z gankiem wspartym na dwóch parach kolumn toskańskich. Budynek kryty jest dachem naczółkowym, podbitym gontem.

W dworku mieści się Muzeum Zygmunta Krasińskiego, gdzie eksponowane są prywatne przedmioty poety, meble pałacowe, obrazy i pianino marki ERARD wybierane w Paryżu dla muzy Krasińskiego – Delfiny Potockiej, przez Fryderyka Chopina, a także pierwsze wydania niektórych utworów Zygmunta Krasińskiego, portrety poety i członków jego rodziny (w tym portrety Elżbiety Krasińskiej i Wincentego Krasińskiego pędzla F. Winterhaltera, zbiorowy portret dzieci poety, rysunkowy portret Zygmunta Krasińskiego w wieku dziecięcym) oraz drobne przedmioty użytkowe.  

Zespół położony jest na terenie rozległego parku w stylu angielskim ze stawami. Największy z nich – Irydion – rozlewa się przed pałacem, pięknie odbijając jego wizerunek.

Pomimo, iż zarówno pałac, jak i dworek są zaniedbane, nadal na niejednym mogą zrobić niesamowite wrażenie.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Znajdujący się na południowy wschód od dworu pałac został zbudowany przez rodzinę Raczyńskich na przełomie XIX i XX w. Ostatnim właścicielem tych dóbr był w latach 1903-1939 hrabia Karol Raczyński wraz z żoną Stefanią. Podczas II Wojny Światowej pałac został zajęty dla potrzeb Wehrmachtu. Po II Wojnie Światowej pałac przekazano Technikum Rolniczemu. Później gospodarzem obiektu stało się Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Częstochowy. Od marca 1996 r. zespołem pałacowo-parkowym zawiaduje Zarząd Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. W pałacu, Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Promocji urządził w siedmiu salach stałą ekspozycję przyrodniczą dotyczącą Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Piętrowy pałac na rzucie prostokąta powstał na sztucznie usypanym nasypie. Budowla posiada charakter neoklasycystyczny z elementami neorenesansowymi. Obok wejścia, przed portykiem, znajdują się dwa wyrzeźbione w marmurze lwy, które podtrzymują tarcze z herbami Ślepowron Krasińskich i Nałęcz Raczyńskich.

Rozciągający się, między miejscowościami Potok Złoty i Janów, park powstał równolegle z pałacem. Przecinają go liczne aleje z altanami drzewnymi. Licznie zachowane zostały okazy starodrzewia. Przed pałacem znajdują się stawy. Największy otrzymał nazwę Irydion, tak jak jeden z dramatów Zygmunta Krasińskiego.

Źródło: Emmerling Danuta, Górnośląskie zamki i pałace, 1999.

Uwagi
  1. Emmerling Danuta, Górnośląskie zamki i pałace, 1999
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Kościuszki 9
42-253 Złoty Potok
place
50.713798, 19.439846Skopiowano do schowka
N50º42'49.673", E19º26'23.446"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.