Brama Twardowskiego w Złotym Potoku
Od 29 lipca do września 1857 roku w Złotym Potoku mieszkał jeden z najwybitniejszych polskich twórców epoki romantyzmu Zygmunt Krasiński. Spacerując po okolicznych lasach, nadał nazwy wielu ostańcom, w tym Bramie Twardowskiego.
Geologicznie Brama Twardowskiego to wapień skalisty powstały w okresie jury na dnie ciepłego morza z wapiennych szczątków obumarłych organizmów. To skała z prześwitem w kształcie ostrołukowej bramy o wysokości około 4 metrów, ukształtowana przez deszcze. Skała już za czasów Krasińskich w 1857 r. była udostępniona do celów turystycznych poprzez wybudowanie do niej drewnianych schodów. Podczas wojny w 1939 r. w jej okolicy toczyły się krwawe boje Armii Kraków z hitlerowskim najeźdźcą. Dzisiaj Brama Twardowskiego przyciąga turystów swoją oryginalnością i pięknem.
Ostaniec związany jest z legendą o czarnoksiężniku Twardowskim, który dosiadając koguta odbił się od skały i poszybował na księżyc, wybijając w wapieniu dziurę.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Brama Twardowskiego znajduje się w rezerwacie Parkowe, 900 m od parkingu usytuowanego przy trasie 793. Spod parkingu należy udać się trasą biegnącą do Siedlca i po chwili na ulicy zobaczymy tabliczkę wskazującą lokalizację skały. Należy wówczas skierować się w górę wzniesienia, by po 50 m stanąć przed Bramą. Na ulicy znajduje się zatoczka, w której można zaparkować samochód.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Parking 900 m od skały przy trasie DW793.